Jak przechodzą kryzys wieku średniego kobiety?
Popularne historie o kryzysie wieku średniego skupiają się głownie na tym jak przechodzą go mężczyźni. Tak jakby Panie zupełnie nie doświadczały emocji związanych z przemijaniem, co jest oczywiście nieprawdą. Otóż przechodzą go, ale w nieco odmienny sposób od Panów.
Kobiety orientując się, że czas jest nieubłagany rzadziej decydują się na romans, młodszego partnera czy manifestowanie statusu materialnego . Raczej skupiają się na sferze emocjonalnej i przemijającej urodzie.
W pewnym wieku kobiety po prostu zauważają, że przestają wzbudzać, aż takie zainteresowanie jak kiedyś. Mniej mężczyzn się ogląda, mniej zaprasza na drinka, trudniej znaleźć partnera, ponieważ panowie zwracają uwagę na młodsze. Sprawy nie ułatwiają szydzące komentarze płynące z otoczenia oraz kult młodości.
Gdy kobieta wchodzi w okres pokwitania słyszy: „Zobacz jak się zaniedbałaś „Schudłabyś trochę”, „Uważaj, jak czego ze sobą nie zrobisz, to mąż odejdzie do młodszej”.
Gdy gdy zaczyna dbać o siebie to znowu: „Po co to robisz?”, „Nie umiesz przyjąć swojego wieku z godnością”, „I tak już Ci nic nie pomoże?” „Jesteś żałosna?”
Dlatego w tym czasie…Wiele kobiet, chcąc dowartościować się, wpada w obsesję zakupów. Nowe ciuchy, nowe torebki, nowe buty, nowe szminki. Nie ma w tym nic złego, o ile zachowany jest umiar.
Głęboka potrzeba wprowadzenia zmian w swoim wyglądzie czasami skłania kobiety do poddania się zabiegom medycyny estetycznej, często inwazyjnym i ryzykownym. Mało, kto wie, ale czynniki wynikające z kryzysu wieku średniego są główną przyczyną wzrostu liczby zaburzeń odżywiania wśród kobiet w wieku średnim.
Oprócz urody kobiety zauważają również pierwsze problemy ze zdrowiem. Do czterdziestki nasze ciało cierpliwie znosi wszystkie przewinienia: brak snu i ruchu, złą dietę, używki, ciąże. Po czterdziestce nie ma zmiłuj się. Zaniedbane ciało coraz bardziej daje się we znaki. Po czterdziestce nasze ciało upomina się o świadomy ruch – inaczej choruje. Trzeba o nie zadbać.
ODZYSKANA WOLNOŚĆ
Najłatwiejszy kryzys wieku średniego przechodzą kobiety, których dzieci już dorosły, bo wtedy mają poczucie, że już zrobiły, co miały zrobić. Znajdują w sobie odwagę, by powiedzieć, że one też mają prawo do szczęścia i samorealizacji. Wtedy dostają przysłowiowych skrzydeł.
Bywa, że niektóre żony, matki, córki starszych rodziców obsługują przez lata wszystkich dookoła. A ich życie wewnętrzne i aspiracje po prostu przestają istnieć. Dlatego w drugiej połowie życia kobiety, które wcześniej poświęcały się innym, budzą się do życia i pytają:
- „No dobrze, a gdzie ja jestem w tym wszystkim?
- „Co z moimi ambicjami?”
- „Skoro zbliża się śmierć, to jak chcę przeżyć resztę życia, która mi pozostała?”
I tak kobiety, które tłumiły latami swoje potrzeby: zapisują się więc na studia, planują szalone wyjazdy, zaczynają biegać, zmieniają dietę, fryzurę, styl ubierania się.
Kobiety w wieku średnim dalej cenią relacje, ale jednocześnie odczuwają potrzebę odkrycia własnej istoty, autentyczności, kobiecej siły. Zauważono, że kobiety pomiędzy 35 a 50 rokiem życia rozwijają w sobie cechy kulturowo uważano za „męskie” takie, jak: asertywność, siłę, autonomię, wolność, zaufanie do siebie, przedsiębiorczość, niezależność.
Stają się bardziej pewne siebie, decyzyjne i mniej samokrytyczne. Nabywają też umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Ale czy zawsze jest kobiety radzą sobie tak dobrze w tym czasie?
Bywa też odwrotnie. Zdarzają się, kobiety którym dokucza własna nieprzydatność. Jeśli kobieta wcześniej w całości poświęciła swoje życie opiece innymi, może mieć problem jak zagospodarować wolność, która pojawiła się w jej życiu.
To typowe dla wielu kobiet, które nauczyły się określać swoją tożsamość przez pryzmat innych ludzi. Bez innych czują się bezwartościowe, nieprzydatne, osamotnione. Wówczas, aby znów poczuć się szczęśliwą muszą nauczyć się poświęcać uwagę komu? Oczywiście sobie. A bywa to niekiedy naprawdę wyzwaniem.
KOBIETA SUKCESU
Szczególnym przypadkiem kryzysu wieku średniego są tak zwane kobiety sukcesu. Dojście do półmetka egzystencji jest dla nich dość często gorzkim przełomem. Gdy były młode pragnęły kariery, podziwu, dowodu, że nie są w niczym gorsze od mężczyzn, a nawet od nich lepsze.
A po kilkunastu latach przychodzi ta magiczna 40-tka i nie do końca ma się poczucie przyjemnego spełnienia. Dokucza przede wszystkim brak ułożonego życia osobistego i brak dzieci. Zaczynają się wątpliwości – czy było warto?
Kobiety, które nie posiadają dzieci i poświęciły się karierze zawodowej – w wieku 35–40 lat – konfrontują się z faktem, że być może mają jeszcze ostatnią szansę na założenie rodziny lub właśnie ją straciły. Wtedy jest to związane z przejściem żałoby.
Czy menopauza powoduje depresje?
Menopauza występuje zwykle u kobiet między 40 a 55 rokiem życia, co może wpłynąć na pojawienie się objawów depresji, ale uwaga – zależy to od tego jakie podejście do przekwitania ma dana kobieta. Rozpoczęcie fazy menopauzalnej nie jest samo w sobie przyczyną występowania depresji, choć objawy menopauzy mogą być bardzo przykre i obniżać poczucie własnej wartości. Kobiety, które mają wsparcie rodziny i przyjaciół łagodniej przechodzą okres wejścia w menopauzę.
Pod wieloma względami kobiety radzą sobie z przemijaniem naprawdę świetnie i to mimo silnego oporu otoczenia, które wciąż nie umie pogodzić się z tym, że dojrzała babka wychodzi z domu i żyje pełnią życia. Bądźmy bardziej aktywne, w ramach swoich możliwości spełniajmy własne marzenia.