Psychoterapia i wsparcie psychologiczne seniora

Psychoterapia i wsparcie psychologiczne seniora

Psychoterapia osób starszych nie jest szczególnie popularna w Polsce. A przecież seniorzy i osoby starsze borykają się z różnymi trudnościami. W tym czasie dokonuje się bilansu życiowego. Może on przywołać smutek, przygnębienie albo radość  i chęć wykorzystania czasu, który został. Wraz z różnymi chorobami, bólem, niedołężnością pojawia się lęk o przyszłość. Seniorzy mogą też czuć się samotni w sytuacji, gdy nie mają swoich dzieci lub ich bliscy są daleko. Niejednokrotnie są narażeni na maskowaną depresję czy stany lękowe, które przypisuję się podeszłemu wiekowi.

Wsparcie psychoterapeuty może przydać się również osobom, które w dojrzałym wieku utraciły małżonka. Kiedy spędziło się z jednym człowiekiem większość swojego życia, jego odejście może być bardzo bolesne. Część osób zmaga się z żałobą, pustką, nie potrafi ponownie otworzyć się na świat i innych ludzi. Część osób chciałaby poznać nowego towarzysza życia, ale boją się oceny społeczeństwa. Senior może walczyć z poczuciem winy i zastanawiać się czy ma prawo do drugiej miłości? Czy to zdrada poprzedniego małżonka? Czy mam jeszcze prawo do szczęścia?

Z osobami starszymi pracuję od kilku lat i muszę przyznać, że przynosi mi to ogrom satysfakcji. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w procesie zmiany lub leczenia jako profesjonalistka, jednocześnie wsłuchiwać się w mądrość i życiowe doświadczenie moich podopiecznych. To dla mnie przyjemność i zaszczyt móc pomagać osobom starszym.

Zgłoś się na konsultację jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebuje wsparcia.