Zwlekanie
Czym jest prokrastynacja (zwlekanie)?
Prokrastynacja, czyli odkładanie rzeczy na potem i ostatnią chwilę nie zawsze wynika z lenistwa czy braku motywacji. Takie zachowanie może być wynikiem głębszych problemów psychologicznych. Prokrastynacja sprawia, że dana osoba ma coraz więcej problemów w życiu osobistym i zawodowym. Niewykonane obowiązku przyczyniają się do pogarszania relacji międzyludzkich, konfliktów w pracy, trudności skończeniu edukacji.
Odwlekanie w czasie ważnych czynności nie jest związane z realną niemożnością wykonania działania. Osoba dotknięta tą przypadłością decyduje się poświęcić swój cenny czas i uwagę na zajęcie się czymś zupełnie innym niż tym czym powinien się aktualnie zajmować. W tym celu zwlekacz znajduje sobie „bardzo istotne” sprawy, którymi powinni się zająć właśnie w tej chwili, zamiast zajęcia się tym, co powinien faktycznie robić. Dlatego taka osoba będzie wolała posprzątać napisać maila i wyczyścić skrzynkę pocztową, pójść do sklepu, umyć okna, wyjść na długi spacer z psem.
Prokrastynacja wiąże się również z cierpieniem. Mimo chwilowej ulgi od napięcia, kiedy osoba odkłada obowiązki na później, najczęściej w późniejszym czasie dręczy ja poczucie winy i bezradności wobec swojego zachowania.
Jakie są przyczyny prokrastynacji?
Przyczyn prokrastynacji można upatrywać w wielu różnych czynnikach. Jedną z przyczyn jest wychowywanie się z autorytarnym rodzicem zmuszającym dziecko do posłuszeństwa i podporzadkowania.Dzieje się tak, ponieważ zwlekanie to pasywno – agresywny sposób na bunt wobec zewnętrznych prób kontroli.
Niektóre osoby maja problem z wyznaczeniem czasu na skończenie zadania. Wyznaczają go zbyt daleko lub ciągle przesuwają granicę jego wykonania. To może skłaniać do odkładania na później, ponieważ zawsze jest jeszcze czas, a jeśli już go nie ma, to można wyznaczyć kolejny „deadline” na przyszłość.
W radzeniu sobie ze zwlekaniem może być pomocne kilka spotkań z terapeutą, który znajdzie przyczynę tego zachowania i zachęci pacjenta wybranymi technikami terapeutycznymi do nowych, bardziej przystosowawczych zachowań.