Single post

Jak kryzys wieku średniego przechodzi mężczyzna?


Jak kryzys wieku średniego przechodzą mężczyźni?

Stereotyp głosi, że mężczyzna kupuje nowy samochód, albo motocykl i znajduje drugą o wiele młodszą żonę lub wdaje się w romanse, co niewątpliwie się zdarza, ale czy rzeczywiście aż tak często? Takie stawianie sprawy nie pomaga mężczyźnie poradzić sobie z uczuciami, jakie pojawiają się w drugiej połowie życia. Sprawdźmy zatem jak kryzys wieku średniego przechodzą Panowie i jakie zagrożenia rzeczywiście ważą się z wejściem w ten etap życia.

Kiedy prowadząc terapię poruszam temat kryzysu wieku średniego z mężczyznami najczęściej zbywają go śmiechem: „Jeszcze nie kupiłem ferrari, ale może dlatego, że mnie nie stać.” Kryzys wieku średniego u mężczyzny w dalszym ciągu traktowany jest mało poważnie. Raczej jako objaw słabości, wstydliwy temat o którym lepiej nie rozmawiać. Temat, który być może dotyczy jakiegoś tam innego mężczyzny, ale nie mnie.

Tymczasem mężczyzna wchodzący w okres przekwitania może zadawać sobie pytania:

Mężczyzna w tym okresie, co prawda zaczyna dbać o siebie i szukają potwierdzenia swojej atrakcyjności u płci pięknej, jednocześnie może zorientować się, jego zdrowie pogarsza się, wyniki badań mówią same za siebie. Pojawiają się pierwsze ograniczenia związane z fizycznością, a także sprawnością seksualną. Te wszystkie ograniczenia  mocno wpływają na męskie „ego”.

Mężczyzna, który cierpi z powodu kryzysu wieku średniego, a nie jest traktowany poważnie – może mocno podupaść na duchu. W i tak trudnym momencie swojego życia przekonuje się, że jest samotny i często nie ma na kogo liczyć. Nikt go nie słucha, nie wspiera. Często doświadcza docinków ze strony kobiet lub kolegów. To prosta droga do tego, żeby utracić radość z życia lub posunąć się do nierozsądnych i impulsywnych zachowań. Dlatego część mężczyzn topi smutki w chwilowych romansach, alkoholu lub hazardzie. Niestety refleksja, że wybrana ścieżka prowadzi do jeszcze większych problemów przychodzi często zbyt późno.

Podsumujmy jakie są psychologiczne przejawy kryzysu wieku średniego u mężczyzn.

Psychologiczne objawy kryzysu wieku średniego u mężczyzn to często:

⇾ obniżony nastrój lub nastrój euforyczny

⇾ przesadne skupianie się na zachowaniu zdrowia lub zaniedbywanie siebie

⇾ lęk przed śmiercią lub duże skupienie na realizacji własnej seksualności,

sprawdzanie czy podoba się młodszym kobietom

⇾ częstsze sięganie po alkohol czasami inne używki lub hazard

⇾ dewaluowanie swojego dotychczasowego życia w przypadku niezadowolenia lub poczucie wyższości związane z osiągnięciami

⇾ znalezienie nowego hobby lub powrót do dawnych zainteresowań

⇾ potrzeba zmiany pracy, partnerki, wizerunku

Lęk, że to ostatni moment, aby coś zmienić skłania mężczyznę często do nieracjonalnych decyzji. Niestety nieprzemyślane zmiany przypominające bardziej rewolucje niż ewolucje i mogą narobić więcej szkód niż pożytku. Niezaopiekowanie uczucia zagubienia rzutują wówczas nie tylko na mężczyznę, ale też na jego partnerkę, dzieci, innych członków rodziny, a nawet przyjaciół czy współpracowników.

Kryzys wieku średniego u mężczyzn, a zdrada

Życie z kimś, kto dokonuje podsumowania, odnajduje siebie na nowo jest wyzwaniem, Ale jeśli partner przy tym nas rani? Gdzie leży granica tolerancji? Do chyba największego „przewinienia”, usprawiedliwianego kryzysem wieku średniego zaliczyć można zdradę.

Istnieje silna korelacja między zdradą, a kryzysem wieku wieku średniego u mężczyzn, ponieważ mężczyźni w erotyzmie szukają kontaktu ze swoją ogólną życiową energią. Kiedy czują swoje przemijanie łatwiej chwytają się zauroczeń jak kotwic. Bywa, że dla mężczyzny młoda kochanka oznacza, że dalej jest się coś wartym.

Na pewno nie należy traktować tego etapu jako przyzwolenia dla zdrady. Kryzys wieku średniego raczej jest jego pretekstem niż przyczyną.

Trzeba też dodać, że sfera seksualna jest szczególnym obszarem konfliktu u mężczyzn. Z jednej strony chcą udowodnić sobie swoją sprawność seksualną przy młodszej partnerce, a z drugiej ich libido znacząco spada, co często doprowadza ich do poczucia porażki.

Jak długo trwa kryzys wieku średniego u mężczyzn?

Długość trwania kryzysu u poszczególnego mężczyzny zależy od sposobu radzenia sobie z nim, relacji z bliskimi, statusu społecznego i finansowego i ogólnej satysfakcji z życia. Niektórzy nie odczuwają momentu przejścia w druga połowę życia prawie wcale u innych ten okres trwa nawet kilka lat.

Konflikty z małżonkiem, wyprowadzka dzieci z domu czyli „syndrom pustego gniazda”, choroba, porażka finansowa może uaktywnić ciemną stronę osobowości i znacząco wpłynąć na długość trwania kryzysu lub chęć rozładowania emocji w destrukcyjny sposób na przykład poprzez używki lub niszczenie tego co dobre, które znajduje się w życiu. Dlatego w tym czasie warto szczególnie zadbać o siebie.

Pamiętajmy jednak, że choć kryzys wieku średniego wymaga zaopiekowania – nie jest chorobą.

Zdrowo rozumiana dbałość o siebie w tym czasie powinna koncentrować się na życzliwości, rozumieniu etapu na którym się jest, przyglądaniu się swoim wartościom,  ale również stawianiu granic irracjonalnym zrachowaniom.

W tym czasie, wsparcie bliskich lub podjęcie terapii może okazać się bardzo pomocne, gdyż pozwoli mężczyźnie łagodniej przejść przez przewartościowanie życia i uchroni przed pochopnymi decyzjami.