PSYCHOTERAPIA

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeutą jest  osoba, która posiada dyplom studiów magisterskich o profilu humanistycznym lub pokrewnym medycynie. Ukończyła lub jest w trakcie 4 letniego kształcenie w szkole psychoterapii. Psychoterapeuta prowadzi terapię, konsultuje i daje porady psychologiczne. Może oferować terapię rodzinną, grupową, indywidualną, warsztaty i szkolenia. Psychoterapeuta w odróżnieniu do psychologa posiada uprawnienia i umiejętności do leczenia zaburzeń psychicznych.

Psychoterapeuta powinien również wykazywać się głęboką empatią, zrozumieniem i nieoceniającą postawą.

Kiedy warto udać się na konsultacje z psychoterapeutą?

Na konsultacje z psychoterapeutą warto zgłosić się z różnych powodów. Pierwszym czynnikiem może być poczucie, że od jakiegoś czasu tracimy kontrolę nad swoim życiem, przestajemy sobie radzić. czujemy się przytłoczeni, rozdrażnieni lub smutni. Jeśli trudno nam zrozumieć, dlaczego tak właśnie się dzieje i poukładać gonitwę myśli konsultacja z profesjonalistą może wnieść trzeźwe spojrzenie na ocenę sytuacji i pomóc wyjść z impasu.

Impulsem do skonsultowania się ze specjalistą może być rozstanie, konflikt z bliską osobą, samotność, doświadczanie odrzucenia. Jeśli nie wiemy dlaczego nasze relacje z innymi nie układają się pomyślnie konsultacja z terapeutą może być pierwszym krokiem w kierunku poprawy związków z innymi.

Czasami stres i sytuacja życiowa w której się znaleźliśmy jest obiektywnie tak trudna, że nasze zdolności do samodzielnego radzenia sobie – osłabiają się. Jeśli dodatkowo czujemy się osamotnieni w naszych problemach możemy mieć do czynienia z poważnym załamaniem mechanizmów obronnych psychiki. Przydarzyć się to może każdemu człowiekowi. Konsultacja wówczas pełni rolę interwencji kryzysowej, która jest jak deska ratunku na otwartym morzu problemów.

Zdarza się, że nasze trudności trwają od wielu lat. Mogą do tego dochodzić niepokojące objawy nad którymi nie mamy kontroli: napady lęku, nieustanne zamartwianie się, natrętne myśli, objadanie, napady złości. W takiej sytuacji możemy podejrzewać u siebie zaburzenia psychiki, które skutecznie leczy się psychoterapią. Taka konsultacja pełni wówczas rolę wstępnej diagnozy terapeutycznej przygotowując pacjenta do podjęcia psychoterapii. Zazwyczaj potrzeba około 2-3 spotkań, aby terapeuta mógł bliżej poznać osobę zgłaszającą się i wstępnie ustalić cele psychoterapii.

Czym konsultacja psychoterapeutyczna nie jest?

Konsultacja psychoterapeutyczna nie jest diagnozą psychiatryczną, choć profesjonalnie wyszkolony psychoterapeuta zna klasyfikację chorób i zaburzeń psychicznych. Konceptualizacja psychoterapeutyczna jest dużo bardziej rozbudowaną i złożoną formą diagnozy. Powstaje ona wspólnie z pacjentem na wielu sesjach i skupiona jest na zrozumieniu objawów i ich przyczyn. Dzięki temu możliwa jest długotrwała poprawa. Spotkanie z terapeutą nie ma również na celu pocieszania czy dawania „złotego środka” na rozwiązanie wszystkich problemów. Empatyczny terapeuta pomoże realnie spojrzeć na trudności, nazwać je i ocenić jaka pomoc będzie potrzebna w danym momencie.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia opiera się na teoriach, które opisują funkcjonowanie ludzkiej psychiki. Dzięki systematycznym spotkaniom z psychoterapeutą możliwe jest skuteczne leczenie zaburzeń czy pomaganie w różnych osobistych problemach. Podstawowym narzędziem pracy terapeutycznej jest specyficzna rozmowa. Różni się ona od rozmowy z przyjacielem czy koleżanką. W trakcie spotkań specjalista pomaga pacjentowi lepiej zrozumieć swoje emocje, potrzeby, motywy działań poprzez komentowanie, nazywanie i stawianie odpowiednich pytań. W trakcie sesji możesz zostać poproszony o wykonanie różnych zadań terapeutycznych, które będą wspierać proces zmiany.

 Wiele osób obawia się, co pomyśli sobie terapeuta, kiedy ujawnimy swoje problemy (np. przerażające myśli, skłonność do nadużywania substancji psychoaktywnych, objadanie się.) Treści ujawniane na sesji są objęte tajemnicą zawodową, a terapeuta jest zobowiązany do przestrzegania zasad etyki zawodowej. Relacja z nim opiera się na empatii, zaufaniu i rozumieniu trudności, a nie ich ocenie czy krytyce. Twoja szczerość i otwartość w relacji z czasem przyniesie Ci ulgę i wymierne skutki w postaci polepszenia nastroju, zmniejszenia objawów.

Psychoterapia pomaga zrozumieć, w jaki sposób nasze myśli i zachowania wpływają na nasze życie i relacje z innymi ludźmi. Dzięki psychoterapii możliwe jest poradzenie sobie z bólem i cierpieniem psychicznym. Terapia uczy dbania o własne potrzeby, akceptacji siebie i innych. Budowania trwałych, satysfakcjonujących relacji. Rozmowa z terapeutą może być czasami trudna lub nawet bolesna, ale tylko dzięki uczciwym i szczerym interpretacjom terapeuty będziemy mogli nabyć refleksji, wglądu i zmierzyć się z prawdą o sobie oraz uleczyć swoje rany czy pozbyć się objawów.

Psychoterapia najczęściej jest procesem indywidualnym, ale także mogą z niej skorzystać, pary i całe rodziny. Terapia rodzin jest wyjątkowo ważna w przypadku nastoletnich pacjentów, gdyż problemy z jakimi borykają się adolescenci są trudne do rozwiązania bez uczestnictwa rodziców w procesie terapeutycznym. Terapia może także odbywać się w formie spotkań grupowych.

Psychoterapia różni się od poradnictwa psychologicznego tym, że terapeuta nie podaje pacjentowi rad dotyczących jego życiowych decyzji. Terapeuta oddziaływane w taki sposób, aby pacjent dążył do odpowiedzialności za swoje życie i samodzielnie podejmował decyzje najlepsze dla niego samego.

 

Czas trwania psychoterapii?

Czas trwania psychoterapii jest bardzo zróżnicowany. Jest to proces, który rzadko kiedy trwa krócej niż rok. W przypadku sytuacji kryzysowych, chęci rozwoju osobowości czy poprawy jakości swojego życia terapia trwa krócej. Jeśli pacjent wymaga leczenia z powodu  pojawienia się objawów nerwicy, zaburzeń osobowości,  objawów lękowych, depresyjnych, zaburzeń jedzenia – terapia może trwać nawet 2-3 lata. Jest to związane z utrwalonymi wzorcami w sposobie myślenia, przeżywania i zachowania, których zmiana wymaga więcej czasu i pracy.  Zazwyczaj na kilku pierwszych spotkaniach konsultacyjnych terapeuta będzie w stanie określić mniej więcej jak długo będzie trwał proces terapii.

 

Sesje indywidualne odbywają się minimum jeden raz w tygodniu i trwają 50min. Sesje rodzinne i par trwają około 90 min, a spotkania odbywają się w zależności od potrzeb i możliwości rodziny. Aby terapia była skuteczna wymaga motywacji, zaangażowania  i systematyczności.

 

Istnieje wiele szkół psychoterapii. Niestety nie wszystkie spełniają stosują się do zasad etyki, bądź metody stosowane przez psychoterapeutów nie mają potwierdzonej badaniami naukowymi skuteczności. Należy wykazać uważność w wyborze psychoterapeuty. Zawsze warto zapytać czy terapeuta należy do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Psychiatrycznego. Te dwa towarzystwa rekomendują psychoterapię na najwyższym poziomie.

Porada terapeuty:

Jeśli objawy lęku, niepokoju, zamartwiania się towarzyszą Ci dłużej niż poł roku lub nachodzą Cię myśli rezygnacyjne – nie zwlekaj! Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na poprawę jakości Twojego życia.

Pamiętaj! Korzystanie z profesjonalnej pomocy terapeutycznej jest wyrazem dbania o siebie i swoje zdrowie. To nie słabość, lecz odwaga i dowód na radzenie sobie z problemami.