Katarzyna Dudek - ZnanyLekarz.pl

Witamina C – niewygodne fakty

Witamina C w ostatnim czasie budzi wiele kontrowersji. Wiele badan i eksperymentów medycznych wykazuje, że jest ona niezbędna do walki z wieloma chorobami wirusowymi, bakteryjnymi, a nawet nowotworowymi. Niektórzy twierdzą jednak, że należy się jej bać, a wlewy dożylne są diabelskim wymysłem. A jak jest naprawdę?

Witamina C inaczej kwas askorbinowy, a dokładnie L-askorbinowy (lewoskrętny) musi być dostarczany z zewnątrz do organizmu ludzkiego, ponieważ nie jest wytwarzany samodzielnie. Zawartość tej witamy we krwi wynosi od 1- 3 gramów. Niedobór witaminy C prowadzi do choroby zwanej szkorbutem. Spadek poziomy kwasu askorbinowego w organizmie spowodowany jest dużym wysiłkiem fizycznym, psychicznym, walką organizmu z stanami zapalnymi, z infekcjami i obcymi patogenami. Najlepsza witamina C znajduję się w postaci naturalnej w największym stężeniu w owocach aceroli oraz liściach pietruszki.

Ale naukowcy odkryli możliwość podawania witaminy C poprzez wlewy dożylne, ale nie w postaci kwasu askorbinowego, a askorbinianu sodu.

Najważniejszymi funkcjami witaminy C są:3 truskawki udział w biosyntezie kolagenu, przyspieszenie gojenia się ran i zrastania kości, przeciwdziałanie wolnym rodnikom, usuwanie metali ciężkich, uczestniczenie w metabolizmie kwasów żółciowych, cholesterolu i żółci, czynny udział w wytwarzaniu krwinek czerwonych i ułatwianie przyswajania żelaza niehemowego, podnoszenie odporności organizmu

Dzienna wartość zapotrzebowania na witaminę C ustalona przez Amerykański Instytut Zdrowia wynosi dla kobiet ok 80mg, a dla mężczyzn ok 90mg. Widząc wszystkie funkcje tej witaminy i na ilu płaszczyznach odgrywa ona kluczowe role w naszym organizmie okazuje się, że po prostu w naszej diecie i w zaleceniach jest jej za mało.

 Dr Hugh Riordan, który przez wiele lat badał działanie dużych dawek witaminy C, zbadał poziom tej witaminy we własnej krwi, który okazał się w granicach 1.3-1.7 mg czyli w normie.

W trakcie wykonywania innego eksperymentu został ukąszony przez pająka. Z ciekawości zaraz po tym zdarzeniu sprawdził ponownie poziom witaminy C w swojej krwi i okazało się, iż poziom ten był tak niski, że nie dało się go zmierzyć. Chcąc uzupełnić poziom witaminy C poprosił swoja pielęgniarkę o wlew dożylny z 15g witaminy C, następnego dnia ponownie nie dało się zmierzyć stężenia witaminy C we krwi, ponieważ poziom jej był tak mały. Dopiero po 5 dniach podawania piętnastko gramowego wlewu dożylnego witaminy C udało się zmierzyć poziom tej witaminy, ale był on bardzo niski. Dr Riordan jeszcze przez kilka dni musiał powtarzać terapie, aby stężenie witaminy wróciło do normy. Na tym przykładzie widać ile organizm potrzebuje witamy C, aby walczyć z niewielkim  patogenem. Jerzy Zięba autor “Ukrytych terapii” przedstawia własna historie użycia witaminy C w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych przy których występowała wysoka temperatura, silny ból mięśni i kaszel. W ciągu 7,5 godziny spożył 35g witaminy C i po przespanej nocy obudził się zdrowy, bez żadnych objawów infekcji.Najlepszym przykładem na działanie witaminy C jest historia Alana Smitha  rolnika z Nowej Zelandii, który walczył z wirusem świńskiej grypy. Jego parametry życiowe były na tyle złe, że lekarze nie widzieli dla niego ratunku. A do tego pacjent chorował na nowotwór krwi – białaczkę włochatokomórkową  Po informacjach zdobytych w Internecie szwagier pacjenta wymusił na lekarzach podanie rolnikowi 25g witaminy C dożylnie. Po dwóch dniach terapii  stan pacjenta zaczął się poprawiać. Wraz z upływem kolejnych dni terapii pacjent został odłączony od aparatury i mógł samodzielnie oddychać. Jego stan zdrowia polepszył się na tyle, że lekarze postanowili przenieść go do szpitala który znajdował się bliżej miejsca zamieszkania pacjenta. Niestety w drugim szpitalu lekarze odmówili dożylnego podawania witaminy C i stan Alana znowu się pogorszył. Na szczęście rodzina nie odpuszczała i sprawę skierowała do sądu. Sąd wystawił nakaz podania askorbinianu sodu. Pacjent po kilku tygodni całkowicie wyzdrowiał, również po białaczce nie było śladu.

pomCzy to oznacza, że witamina C leczy nowotwory?
Nikt nie potwierdził tego w badaniach czy eksperymentach naukowych, ale kilku doktorów podawało askorbinian sodu  osobom  chorym na różne nowotwory. Okazało się, że podawanie witaminy C skutkowało polepszeniem samopoczucia pacjentów, zredukowało odczuwalny poziom bólu, oraz wydłużyło czas życia prognozowany prze lekarzy. Na powyższych przekładach widać, jak duże dawki potrzebuje organizm witaminy C, aby mogła być w pełni wykorzystana. Ale ile zdrowy człowiek jej potrzebuje?

Amerykański internista doktor Roberta Cathcarty odkrył najwiarygodniejszy sposób ustalenia indywidualnego zapotrzebowania na witaminę C, a jest to tolerancja układu pokarmowego. Czyli należy sprawdzić ile dana osoba może przyjąć witaminy C do momentu pojawienia się luźnego stolca, który prowadzi do biegunki. W praktyce wygląda to tak, że  co godzinę podaję się na przykład 1g witaminy C, aż do momentu wystąpienia biegunki.

Jedynym skutkiem, zbyt dużej ilości witaminy C jest wystąpienie biegunki, i w takiej sytuacji należy zmniejszyć ilość spożywanej witaminy. Istnieje szereg badań, które donoszą, iż, witamina C nie przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych. Nie stwierdzono dawki witaminy C, która mogłaby być szkodliwa. Jedynie osoby u których występuje hemachromatoza czyli przeciążenie żelazem, muszą uważać na witaminę C, ponieważ podnosi poziom wchłaniania żelaza.

 Witamina C odgrywa ważną role w wytwarzaniu kolagenu, co jest kluczowe do utrzymania prawidłowej masy kostnej, oraz utrzymaniu dobrej kondycji każdego organu. Należy pamiętać, iż po przebyciu stanu chorobowego i leczeniu witaminą C, nie należy zaprzestać jej brania a jedynie zmniejszyć dawkę. Jeżeli spoczywamy sok z aceroli, musimy zwrócić uwagę na skład aby na pierwszym miejscu nie było cukru i substancji słodzącej.

Wielka szkoda, że witamina C nie jest doceniana przez lekarzy.

 

1.”Witamina C. Lek na wszystkie choroby od odry do AIDS” Lynne McTaggart
2.Earth Power International – Wykład Dr n.med. Leszka Marka Krześniaka “Wpływu witaminy C na nasz organizm.”

3. Wierzbicka B., Kuskowska M.,2002.Wpływ wybranych czynników na zawartość witaminy C w warzywach, Hortorum Cultus 1, 2, 49-50.

4. Curhan G. C., Willett W. C., Speizer F. E., Stampfer M. J., 1999. Megadose Vitamin C consumption does not cause kidney stones. Intake of vitamins B6 and C and risk of kidney stones in women, J Am Soc Nephrol., Apr, 10, 4, 840-845

5. Erden F, Hacisalihoglu A., Kocer Z, Simsek B, Nebioglu S., 1985. Effeckts of vitamin C intake on whole blood plasma, leucocyte and urine ascorbic acid and urine oxalic acid levels, 7, 123-130.

6.  Ukryte terapie” Jerzy Zięba