Psychiatria

Psychiatria to jedna z podstawowych specjalizacji medycznych, zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne.

Kiedy powinienem się zgłosić do lekarza psychiatry?

Psychiatra to lekarz, do którego należy zgłosić się zawsze, kiedy codzienne dolegliwości związane ze złym nastrojem utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli brakuje nam energii do życia, czujemy nasilony, długotrwały lęk, mamy problemy z koncentracją i ze snem, dręczą nas dziwne objawy należy umówić się na konsultację do psychiatry.

Z taka wizytą nie wolno zwlekać, jeżeli zauważymy u siebie lub u osoby bliskiej (zwłaszcza dziecka) myśli samobójcze! Psychiatra jako jedyny specjalista od zdrowia psychicznego ma możliwość przepisania odpowiednich leków lub wystawienia zwolnienia lekarskiego. Nie należy również bać się farmakoterapii. Współczesne leki nie mają tak wielu skutków ubocznych miało to miejsce wcześniej. Zdecydowana większość nie ma również właściwości uzależniających.

Odpowiednio wyszkolony psychiatra wie, kiedy leczenie lekami nie jest konieczne i współpracuje z psychoterapeutą w ramach leczenia pacjenta. Większość pacjentów wymaga psychoterapii, ponieważ objawy przez nich zgłaszane są konsekwencją trudności życiowych, problemów osobistych lub zaburzeń osobowościowych, które skutecznie leczy psychoterapia.

W mojej pracy dobrym zwyczajem jest krzyżować swój punkt widzenia na temat pacjenta z lekarzem psychiatrą. Obecnie współpracuję z dwoma doświadczonymi i bardzo empatycznymi lekarzami psychiatrami. W razie potrzeby polecam wizytę u nich swoim pacjentom.