Pierwszemu spotkaniu często towarzyszą pewnego rodzaju emocje czyli stres. Ty nie znasz mnie – ja nie znam Ciebie. To zrozumiałe. Wierz lub nie – ja również doświadczam mobilizującego napięcia, ponieważ każdy pacjent jest inny, każdy ma swoją niepowtarzalną osobowość, każdy przynosi ze sobą inny bagaż doświadczeń i każdy ma swoje oczekiwania.

Aby poznać Cię jeszcze przed pierwszym spotkaniem zazwyczaj proponuję krótką pogawędkę przez telefon, abyś nie bał się tej wizyty. Rozmowa telefoniczna jest dla mnie ważna, ponieważ dzięki niej mogę już wstępnie dowiedzieć się jaki masz problem i przygotować materiały na nasze pierwsze spotkanie.

Dwie, trzy pierwsze wizyty w pracy psychoterapeutycznej dla osób, które chcą pokonąć swoje aktualne trudności w obszarze myśli, zachowań żywieniowych i emocji.

Pacjenci, którzy doświadczają trudności w obszarze emocji i decydują się na szerszą pracę psychoterapeutyczną wymagają dokładnej diagnozy psychologicznej. Aby zrozumieć problemy pacjenta, rozpoznać mechanizmy odpowiadające za powstawanie negatywnych zachowań, myśli i uczuć, potrzebuję szerszego ujęcia, czasu i wglądu. Dlatego też pracę terapeutyczna rozpoczynam od dwóch lub trzech spotkań rozpoznawczo -diagnostycznych, które pozwolą na opracowanie celów i strategii działania w konkretnych trudnościach. Zazwyczaj już na pierwszym spotkaniu pacjenci otrzymują zadania, które mają poprawić ich funkcjnowanie w obszarze, który wywołuje napięcie.

Wizyta dietetyczna, dla osób, które nie mają mają większych trudności w obszarze emocji, ale chcą zrzucić wagę, zadbać o swoje zdrowie.

Pierwszym etapem wizyty dietetycznej jest  wywiad-rozmowa dzięki któremu możemy się lepiej poznać, ale przede wszystkim chciałabym dowiedzieć się o Tobie więcej, aby zastanowić się w jaki sposób mogę Ci pomóc.

Wywiad podzielony jest na 2 częśći :

– część żywieniowa (rozmawiamy o dotychczas stosowanych przez Ciebie dietach, o tym co lubisz jeść, czego absolutnie nie przełkniesz, jakie są Twoje doświadczenia z odchudzaniem, jak chciałbyś, aby wyglądał Twój jadłospis, tak aby był smaczny i realny do zastosowania, na jakie cierpisz schorzenia dietozależne itp)

– część psychologiczna (obejmuje tematy wiązane z warstwą przekonań, nawyków, relacji międzyludzkich i emocji jakie im towarzyszą, chcę w tej części dowiedzieć się również czego oczekujesz od naszej współpracy, na czym konkretnie Ci zależy i co mogę dla Ciebie zrobić )

Drugim etapem wizyty dietetycznej jest pomiar Twojej wagi, tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, pomiary zawartości wody w organizmie, obliczenia całkowitej przemiany materii, BMI. Pomiary te drukowane są na miejscu lub wysyłane mailowo po każdej wizycie według uznania.

Dziennik odżywiania

Na pierwsze spotkanie dobrze jest przynieść wcześniej przygotowany dziennik odżywiania, w którym pacjent zapisuje skrupulatnie przez 3 dni wszystko co jadł, pił i w jakich ilościach. Ważne jest, aby zanotować nawet złapanego  w locie paluszka. Absolutnie wszystko. Taki dziennik będzie nam służył do przeanalizowania obecnego stanu odżywienia oraz ułatwi pracę w przygotowaniu jadłospisu, który oprócz tego, że ma być zdrowy powinien być przede wszystkim smaczny.

Badania diagnostyczne które warto zrobić przed wizytą:

– TSH !

– glukoza i insulina na czczo (bez testu obciążenia glukozą) !

– morfologia z rozmazem

– profil lipidowy

– ALT, ASP

– metabolit 25(OH)D3 (witamina D3, której mamy w większości niedobór)

– mocz