Katarzyna Dudek - ZnanyLekarz.pl

KOPnij raka w czułe miejsce czyli jak działa LIKOPEN

Dietetycy często używają terminu likopen w kontekście ochrony przed nowotworami. O jego dobroczynnym wpływie na zdrowie badacze wiedzą już od ponad 50 lat. Większość z nas słyszała o likopenie, ale ciężko nam sprecyzować  czym on właściwie jest. Zacznijmy zatem od podstaw. Jeśli ktoś zapyta Cię, co to jest  likopen to odpowiedz krótko: NATURALNY  BARWNIK.

LIKOPEN czyli kopnij raka w czułe miejsce!

pomidor

Likopen należy do karotenoidów, czyli naturalnych barwników występujących w roślinach, który pełni ważną rolę w naszym systemie immunologicznym.  Jako dietetyk staram się zawsze „przemycić” do jadłospisu moich pacjentów ze Skały i Krakowa sporą dawkę likopenu, ponieważ, jest on bardzo silnym przeciwutleniaczem, który może zapobiegać poważnym schorzeniom m.in. chorobom serca i nowotworom. Nasz organizm nie jest w stanie go samodzielnie wytwarzać, dlatego powinniśmy go regularnie dostarczać z zewnątrz. Najpowszechniejszym źródłem likopenu są pomidory i ich przetwory. Bogatym źródłem likopenu są także: arbuz, różowy grejpfrut, papaja, gujawa, owoce dzikiej róży, morele oraz ich przetwory

Co się stanie jeśli codziennie będziesz spożywać LIKOPEN?

Badania dowodzą, że regularne spożycie likopenu zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory: raka prostaty, raka płuc, układu pokarmowego oraz białaczkę. Kobiety z wysokim poziomem likopenu we krwi mają 5-krotnie mniejsze ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.Dzięki codziennemu spożywaniu  likopenu możliwe jest zredukowanie ryzyka wystąpienie raka jelita grubego lub odbytnicy nawet o 60%.  Co ciekawetam, gdzie tradycyjnie spożywa się dużo pomidorów, jak na przykład we Włoszech, Hiszpanii czy Meksyku, rak prostaty występuje dużo rzadziej niż w krajach o mniejszym spożyciu pomidorów.

Musisz to wiedzieć!

– likopen jest lepiej przyswajalny, gdy znajduje się w przetworach z pomidorów np. w soku, koncentracie czy zupie pomidorowej. Rozdrabnianie pomidorów, ich duszenie czy przetwarzanie sprzyja zwiększaniu przyswajalności likopenu. Więc nie taki ketchup straszny jak się o nim się mówi.

– nieprzetworzone tłuszcze zwiększają przyswajalność likopenu, dlatego warto dodać do duszonych pomidorów odrobinę oliwy z oliwek lub olej lniany do sałatki

– już dwa posiłki tygodniowo złożone z przetworów pomidorowych po mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka prostaty o 25% więc panowie- zajadamy pomidory!