Dietetycy często używają terminu likopen w kontekście ochrony przed nowotworami. O jego dobroczynnym wpływie na zdrowie badacze wiedzą już od ponad 50 lat. Większość z nas słyszała o likopenie, ale ciężko nam sprecyzować czym on właściwie jest. Zacznijmy zatem od podstaw. Jeśli ktoś zapyta Cię, co to jest likopen to odpowiedz krótko: NATURALNY BARWNIK.
LIKOPEN czyli kopnij raka w czułe miejsce!
Likopen należy do karotenoidów, czyli naturalnych barwników występujących w roślinach, który pełni ważną rolę w naszym systemie immunologicznym. Jako dietetyk staram się zawsze „przemycić” do jadłospisu moich pacjentów ze Skały i Krakowa sporą dawkę likopenu, ponieważ, jest on bardzo silnym przeciwutleniaczem, który może zapobiegać poważnym schorzeniom m.in. chorobom serca i nowotworom. Nasz organizm nie jest w stanie go samodzielnie wytwarzać, dlatego powinniśmy go regularnie dostarczać z zewnątrz. Najpowszechniejszym źródłem likopenu są pomidory i ich przetwory. Bogatym źródłem likopenu są także: arbuz, różowy grejpfrut, papaja, gujawa, owoce dzikiej róży, morele oraz ich przetwory
Co się stanie jeśli codziennie będziesz spożywać LIKOPEN?
Badania dowodzą, że regularne spożycie likopenu zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory: raka prostaty, raka płuc, układu pokarmowego oraz białaczkę. Kobiety z wysokim poziomem likopenu we krwi mają 5-krotnie mniejsze ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.Dzięki codziennemu spożywaniu likopenu możliwe jest zredukowanie ryzyka wystąpienie raka jelita grubego lub odbytnicy nawet o 60%. Co ciekawetam, gdzie tradycyjnie spożywa się dużo pomidorów, jak na przykład we Włoszech, Hiszpanii czy Meksyku, rak prostaty występuje dużo rzadziej niż w krajach o mniejszym spożyciu pomidorów.
Musisz to wiedzieć!
– likopen jest lepiej przyswajalny, gdy znajduje się w przetworach z pomidorów np. w soku, koncentracie czy zupie pomidorowej. Rozdrabnianie pomidorów, ich duszenie czy przetwarzanie sprzyja zwiększaniu przyswajalności likopenu. Więc nie taki ketchup straszny jak się o nim się mówi.
– nieprzetworzone tłuszcze zwiększają przyswajalność likopenu, dlatego warto dodać do duszonych pomidorów odrobinę oliwy z oliwek lub olej lniany do sałatki
– już dwa posiłki tygodniowo złożone z przetworów pomidorowych po mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka prostaty o 25% więc panowie- zajadamy pomidory!