Katarzyna Dudek - ZnanyLekarz.pl

Czego jeszcze nie wiesz o kofeinie?

O tym, że  kofeina zawarta w kawie, herbacie, coli oraz ziołach takich jak guarana oddziałuje na centralny układ nerwowy zwiększając refleks i koncentrację wiedzą chyba już wszyscy. Istnieją ogromne ilości dowodów naukowych potwierdzających poprawę wydolności organizmu po spożyciu kofeiny. Ale czy wiesz, że u biegaczy stymulant ten może poprawić wydolność organizmu nawet o 40% ! Kofeina okazuje się korzystna zarówno dla krótkoterminowej aktywności o wysokim poziomie intensywności (bieg na 100m) jak i dla aktywności tlenowej (bieg na długich dystansach).kawa1

herbataMówi się również, że kofeina działa moczopędnie. Jest to poniekąd prawda jednak codzienne spożycie kofeiny poniżej 300mg nie powoduje większej produkcji moczu niż wypita woda. Co więcej- regularne spożywanie kofeiny  zwiększa tolerancję organizmu na jej działanie, przez co ilość wydalanego moczu nie zwiększa się. Wg badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym w Ohio kofeina przyjmowana przed ćwiczeniami nie powodowała odwodnienia. Ilość moczu wśród badanych kolarzy wzrosła jedynie kiedy pito ją w okresie spoczynku.

Jeśli zdecydujesz się spożyć  kofeinę przed treningiem upewnij się jednak czy Twój organizm jest dobrze nawodniony. Jeśli spożyjesz 150-200mg kofeiny (1-2 filiżanki lub 1-2 napoje energetyczne) będziesz mógł ćwiczyć dłużej i intensywniej.